Dobra i zła sztuka współczesna

Kategorie: Wszystkie | Polska | Świat | Kicz | Street art | Sztuka o... | Wolność sztuki
RSS
piątek, 30 grudnia 2005
Die EU-Porno-Plakate
Austria jest w szoku. Pewnie tak jak Anglia, Francja i USA (chociaż czy tam to kogoś zainteresuje?). Austriacki rząd postanowił zainaugurować półroczną austriacką prezydencję w Unii Europejskiej (od 1 stycznia) akcją artystyczną "EuroPART", do której zaprosił 75 niezależnych artystów. Niektórzy niezależność zrozumieli opacznie i przegięli. W niezłym stylu, ale przegięli.

Na billboardach w Wiedniu pojawiły się plakaty pokazujące kopulujących ludzi w maskach królowej Elżbiety II, Jacquesa Chiraca i George'a Busha. Po ich obejrzeniu nie ma wątpliwości kto kogo w UE robi w konia, kto się na kogo wypina, a kto komu robi dobrze. Trudno się też oprzeć wrażeniu, źe niewinna Unia Europejska już dawno straciła dziewictwo.


Fot. www.krone.at

Trafne, czy nie, te plakaty nie powinny zawisnąć na ulicy. Jestem w pierwszym rzędzie obrońców Nieznalskiej (która jest notabene nędzną artystką, ale z pewnością nie może być za to skazana przez sąd), ale ona pokazała swoją "Pasję" w zamkniętej galerii, a nie na billbordach. To różnica.
czwartek, 29 grudnia 2005
Nie dla idiotów

Ania Witkowska, w przeciwieństwie do większości Polaków, nie lubi hipermarketów. I coś z tym zrobiła. Pomysł prosty - niewielkie zmiany w logach i nazwach hipermarketowych sieci kolonizujących Polskę (Albert, Media Markt, Biedronka) nadały korporacyjnym symbolom konsumpcji nowych znaczeń.

Witkowska pokazała nowe loga w ich naturalnym otoczeniu - na reklamowych billboardach i na sklepowych reklamówkach.

Przeróbki znaków firmowych to zabieg mało oryginalny. Jego ofiarą od lat pada głównie Coca Cola. Ale pomimo wtórności, akcja Ani Witkowskiej się broni. Szczególnie przemycona na ulice i sprzedana jak rzeczywista kampania promocyjna. Nic nie zmienia, ale wprowadza zamieszanie.

Wyśmienita, najlepsza ze wszystkich, jest przeróbka loga sieci Real:

Unreal
Unreal,- , Anna Witkowska, 2005

Inne prace z projektu "to wszystko mi się wydaje" do obejrzenia tutaj.
środa, 28 grudnia 2005
Kto pierwszy, ten lepszy

Na przedświątecznych Targach Taniej Sztuki w Rastrze można było kupić flagę Piotra Pardy.

Flaga Piotra Pardy
Fot. Raster

Fajny pomysł, tylko szkoda, że Raczkowski był pierwszy. Półtora roku temu w Przekroju.

Rysunek Marka Raczkowskiego
Marek Raczkowski, Przekrój nr. 18, 2 maja 2004, Fot. Przekrój

Ale tegoroczną edycję TTS warto zapamiętać z innego powodu - świetnych szablonów Twożywa z cyklu "Polklore" (200 zł/szt). Do obejrzenia tutaj.
wtorek, 27 grudnia 2005
Good vs. Evil

Czy szachy są fajne? W nowojorskiej galerii Luhring Augustine zakończyła się właśnie wystawa "Art of Chess". Współcześni artyści zaprojektowali zestawy szachów, które odnoszą się do codzienności i wyglądają tak, jak szachy w XXI wieku wyglądać powinny. Najciekawiej wygląda zestaw "Good vs. Evil" Maurizio Cattelana (ten od papieża przygniecionego meteorytem). Cattelan ustawił na przeciwko siebie dwie armie bohaterów masowej świadomości. Fikcyjnych i prawdziwych. Cruella DeMon obok Adolfa Hitlera. Ghandi ramię w ramię z Che Guevarą, Matką Teresą i Supermanem. Którą ekipę wybierasz? Która wygra?


Untitled (Good vs. Evil Chess Set), Maurizio Cattelan, 2003


Białe? (Dobrzy). Fot. Strembol


Czarne? (Źli). Fot. Strembol