Dobra i zła sztuka współczesna

czwartek, 19 listopada 2009
Michael Jackson z Allegro. This is it
Ta notka miała pojawić się na blogu zaraz po śmierci Jacksona, ale ze znanych już powodów, musiała poczekać. Nie zaszkodziło jej to specjalnie, bo zjawisko, którego dotyczy, zamiast się zwijać, przybiera na sile. Fenomen "Allegro art" zasługuje na kompleksowe opisanie - to klimat bazaru na warszawskiej Olimpii w skali makro, to prawdziwy obraz artystycznych grzesznych gustów i guścików społeczeństwa, ale to także zaskakująca i nieprzewidywalna zabawa.
Postanowiłem się zabawić i ja. Kilka dni po śmierci Michaela Jacksona sprawdziłem jak upamiętniają go zawodowi i amatorscy malarze. Na hasło "Jackson obraz" w wyszukiwarce na Allegro pojawiło się kilkadziesiąt wyników. Wybrałem te najciekawsze i, żeby użyć właściwego słowa, oryginalne.
Wszystkie poniższe obrazy (pominąłem grafiki komputerowe etc.), jak zapewniali w opisach sprzedający, zostały namalowane ręcznie. I wiecie co? Wierzę. Wszystkie zostały stworzone przez polskich autorów. Też wierzę. Wszystkie można było licytować w okolicach kilkudziesięciu złotych. Niestety, większość już zniknęła ze strony (stąd brak linków i podpisów), ale dwa można wciąż kupić. Mam nadzieję, że zachwycicie się nimi tak samo jak ja. Takich wrażeń nie dostarczą żadne oficjalne memorabilia.Fot. AllegroFot. AllegroFot. AllegroFot. AllegroFot. AllegroFot. AllegroJogh Forter (pseudonim?) , olej na płótnie, 50x60 cm, 2009, LicytujFot. AllegroMackiew1, airbrush na płycie, 100x80 cm, 2009, Licytuj

Mało? Okazuje się, że szalone portrety Jacksona to nie tylko polska przypadłość. Więcej, często naprawdę niespotykanych obrazów, znajdziecie na michaeljacksoninart.com i na dziesiątkach fanowskich sajtów na całym świecie. Wybrałem dla Was kilka mocnych przykładów.Autor: MikebAutor: Helena KadlcikovaAutor: Timothy Teruo WattersAutor: Linda Mungerson (polecam komentarze!)Autor: Bruni Sablan

Żeby było ciekawie, to pospolite malarskie ruszenie nie znajduje odzwierciedlenia w pracach najsłynniejszych współczesnych artystów. Przypominam sobie zaledwie dwa słynne projekty z Jacksonem w roli głównej - obraz Andy'ego Warhola z 1984 roku przygotowany na okładkę dla tygodnika "Time" i popową do granic możliwości porcelanową rzeźbę Jeffa Koonsa z 1988 roku.Michael Jackson, Andy Warhol, 1984Michael Jackson and Bubbles, Jeff Koons, porcelana, 1988

Art.blox.pl na Facebooku - ZOSTAŃ FANEM

19:29, strembol , Kicz
Link Komentarze (8) »
wtorek, 20 listopada 2007
Dlaczego nie lubisz Mitoraja?
Dlatego.

Igor Mitoraj w swoim domu, Fot. Wprost

19:39, strembol , Kicz
Link Komentarze (33) »
niedziela, 16 września 2007
Kto chce DNA na ścianę?
Jeśli marzysz, żeby mieć w domu obraz, jakiego nie ma nikt inny na świecie, firma DNA 11 oferuje "ciekawą" propozycję. Co powiesz na unikalny portret, na którym uwieczniono twój kod DNA albo odciski palców? Tradycyjne portrety to przeżytek - oto "sztuka wzięta z życia" - reklamuje producent. O co chodzi? Wysyłamy do DNA 11 zamówienie - wybieramy między DNA a odciskami palców. Pocztą otrzymujemy mini zestawy niezbędne do pobrania próbki naszego kodu genetycznego lub odcisków palców i odsyłamy je do producenta. Tam następuje odczytanie danych i stworzenie ich wizualizacji. Gotowy wzór jest nadrukowywany na płótno w jednym z dziewięciu wybranych przez nas kolorów. I gotowe. Koszt? DNA - 281 euro. Odciski palców - 137 euro.
 
MoMA

Obrazy z Twoim DNA - od 231 euro
 
MoMA 
 
Obrazy z odciskami palców - od 137 euro 
 
Interesujące? Być może. Kiczowate. Na pewno. Jeśli myślicie, że ten pomysł realizowany przez dwóch przedsiębiorczych biznesmanów Adriana Salamunivicia i Nazima Ahmeda to oszołomstwo, możecie być zdziwieni - te obrazy znajdują się w stałej ofercie MoMAStore. Idealne na Gwiazdkę?
13:42, strembol , Kicz
Link Komentarze (12) »
niedziela, 06 maja 2007
Paris Hilton - naga i z gliny
Pamiętacie rzeźbiarza, który stworzył rodzącą Britney Spears? Teraz wrócił z kolejną równie słabą i równie głośną rzeźbą, przedstawiającą nagą Paris Hilton, której towarzyszy piesek Tinkerbell. Nową produkcję Johna Edwardsa mozna oglądać od 12 do 30 maja w Nowym Jorku. W zamyśle, ma być to ostrzeżenie dla młodzieży, która nadużywa alkoholu - cokolwiek by to miało znaczyć. Możemy próbować doszukiwać się w tym sensu, ale szkoda czasu. Przecież chodzi tylko o to, że to rozwalona Paris Hilton. Enjoy.

Paris Hilton

Paris Hilton Autopsy, Daniel Edwards, rzeźba, 2007

Paris Hilton

Paris Hilton Autopsy, Daniel Edwards, rzeźba, 2007

Paris Hilton

Paris Hilton Autopsy, Daniel Edwards, rzeźba, 2007

[Znalezione na Plotek.pl]

19:04, strembol , Kicz
Link Komentarze (20) »
czwartek, 03 maja 2007
Co to jest sztuka?
Autentyczne SMS-owe pytanie do widzów Familiady z ubiegłej soboty:

Co to jest sztuka?

a) jeden przedmiot

b) twórczość

c) utwór sceniczny

Strasburger nie mógł się zdecydować, a Wy?

01:02, strembol , Kicz
Link Komentarze (20) »
 
1 , 2 , 3 , 4