Dobra i zła sztuka współczesna

Kategorie: Wszystkie | Polska | Świat | Kicz | Street art | Sztuka o... | Wolność sztuki
RSS
niedziela, 29 października 2006
Banksy w Trójmieście - mamy zdjęcie!
Tak jak zapowiadaliśmy, bez rozgłosu, anonimowo, nie wiadomo kiedy, Banksy zostawił swój ślad w Gdańsku. Ci, którzy spodziewali się jakiejś nowej pracy, mogą się poczuć zawiedzenii, Ci, którzy chcieli zobaczyć któryś ze słynnych szablonów Banksy'ego, będą zachwyceni.

Banksy

Banksy zostawił w Trójmieście (Brama Oliwska) gigantyczną vlepę ze słynnym szablonem wietnamskiej dziewczynki (ze zdjęcia AP z 1972 roku) idącej za rękę z Myszką Miki i Ronaldem McDonaldem. W prawym dolnym rogu charakterystyczny podpis Banksy'ego.

Wraz z Banksym swoje wrzuty pozostawił polski street-artowiec P. Różnica poziomu widoczna gołym okiem.

P@

P@

Zdjęcia dzięki uprzejmości Piotra Szwabe, organizatora "Archipelagu myśli".

czwartek, 26 października 2006
Jednostka warta 4 tys zł
Na I aukcji sztuki współczesnej w Desie praca grupy Twożywo została sprzedana za 4 tys. zł. Dwa lata temu podobne projekty Twożywa można było kupić na Targach Taniej Sztuki w Rastrze za około 1200-1500 zł. Twożywo weszło na salony. W dobrym stylu.

Twożywo

Jednostka, Twożywo, olej na blasze, 2006

Agra-Art ma bloga
Pierwszy polski dom aukcyjny załozył swojego bloga. Tym pionierem jest Agra-Art. Pytanie: po co domowi aukcyjnemu blog? Powodów może być kilka:

 • można zdjąć koturny i pisać dla ludzi
 • mozna zachęcić nowych czytelników do śledzenia rynku sztuki
 • można wykraczać poza suchy język katalogów aukcyjnych


 • Jak Agra-Art radzi z tym sobie w praktyce? W sumie nieźle. Pierwszych kilka notek to informacyje o minionych i przyszłych aukcjach oraz kilka słów o ciekawych (według twórców bloga) obrazach, które będą wystawiane na sprzedaż. Język? Ciekawy i inny niz byście się spodziewali - określenia "cool obraz" i "kumpel Stażewskiego" to tylko niektóre kwiatki. Obciach? A może odwrotnie? W każdym razie dobry przykład dla innych domów aukcyjnych i ciekawy pomysł.
  środa, 25 października 2006
  Kate Moss, Angelina Jolie, Banksy i słoń
  Cykl obrazów przedstawiających Kate Moss stylizowaną na Marilyn Monroe ze słynnych prac Andy'ego Warhola został sprzedany w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's za 50.400 funtów, przebijając pięciokrotnie cenę wywoławczą. Twórcą tych portretów jest Banksy (w Polsce w najbliższy weekend).

  Banksy Kate Moss

  Kate Moss, Banksy

  Banksy Kate Moss

  Kate Moss, Banksy

  Na tej samej aukcji jego wersja Mona Lisy została sprzedana za 57,600 funtów - to aukcyjny rekord Banksy'ego. "It is quite sensational" - skomentowała wyniki rzecznik prasowa Sotheby's. Jednak to nie najwyższe kwoty, jakie w ogóle zapłacono za dzieła brytyjskiej legendy street-artu. Dużo więcej wyłoźyła na nie słynna aktorka Angelina Jolie, która odwiedziła wystawę Banksy'ego w Los Angeles. Atrakcją wieczoru otwarcia był żywy słoń pomalowany we wzór ze ściennej tapety.


  Banksy Elephant

  Ta niespodzianka została ostro skrytykowana przez obrońców zwierząt i amerykańską prasę, która zarzuciła Banksy'emu znęcanie się nad zwierzętami. Protesty nie zniechęciły hollywoodzkiej śmietanki do odwiedzenia wystawy i wyłożenia ogromnych sum za prace Banksy'ego. Pod największym wrażeniem była Angelina Jolie, która zobaczywszy posąg z raną postrzałową miała powiedzieć "Muszę to mieć" i zapłaciła za niego 75.000 dolarów.

  Banksy

  Ogromny mural przedstawiający piknikującą rodzinę, której przyglądają się wychudzeni Afrykańczycy także bardzo spodobał się słynnej aktorce. Kosztował 200.000 dolarów.

  Banksy Picnic

  W sumie Angelina Jolie zasiliła konto Banksy'ego sumą prawie 400.000 dolarów. Praca, którą Banksy stworzy w najbliższy weekend w Gdańsku nie będzie pewnie aż tak wartościowa, ale i tak warto wybrać się do Trójmiasta i zobaczyć ją na własne oczy. Może przy odrobinie szczęścia uda się "nakryć" samego Banksy'ego? Jego tożsamość trzymana jest w tajemnicy. I choć brytyjski dziennik Guardian twierdzi, że rozpracował Banksy'ego (według gazety Banksy nazywa się Robert Banks, ma 32 lata i urodził się w Bristolu) to krążą teorie, że Banksy to nie jeden człowiek, a coś na kształt międzynarodwej street-artowej korporacji. Swoje dwa grosze dorzycił do tej dyskusji Daily Mail, który opublikował rzekomo prawdziwe zdjęcie Banksy'ego, uchwyconego podczas otwarcia wystawy w Los Angeles. Czy to tego chłopaka trzeba wypatrywać w weekend na ulicach Gdańska?

  Banksy

  Banksy według Daily Mail

  wtorek, 24 października 2006
  Maciejowski w Wiedniu
  W wiedeńskiej galerii Meyer Kainer trwa trzecia w tym miejscu indywidualna wystawa Marcina Maciejowskiego. Nowe obrazy nie zaskakują. Maciejowski trzyma się wypracowanych technik i motywów. Można wręcz odnieść wrażenie, że nieco w tej powtarzalności zawodzi. Ale kilka prac warto zapamiętać - przede wszystkim znakomitą "Manifestację", o którą równie dobrze możnaby podejrzewać Wilhelma Sasnala. Trudno też nie zauważyć chyba pierwszego w karierze Maciejowskiego (poprawcie mnie jeśli się mylę) autoportretu "Z Lidką". Reszta prac, może poza fajnym "Where are you going Here, in my room!", nie porywa. Naprawdę bywały lepsze.
   
  Marcin Maciejowski
   
  I used o live in Vienna, Marcin Maciejowski, olej na płónie, 2006
   
  Marcin Maciejowski
   
  With Lidka, Marcin Maciejowski, olej na płónie, 2006
   
  Marcin Maciejowski
   
  Where are you going Here, in my room!, Marcin Maciejowski, olej na płónie, 2006
   
  Marcin Maciejowski
   
  Manifestation, Marcin Maciejowski, olej na płónie, 2006