Dobra i zła sztuka współczesna

Blog > Komentarze do wpisu
Będzie nowy neon w Warszawie! Możecie wybrać jaki (a ja mam nadzieję, że wybierzecie WŁAŚCIWIE)
W ramach nieregularnej reaktywacji art.bloxa dziś wpis o świetnej akcji zaprzyjaźnionego Neon Muzeum, które razem z RWE (nie bójmy się pisać o tych, którzy dają pieniądze na fajne projekty) ogłosiło konkurs na nowy neon dla Warszawy. Pomysł prosty i idący pod prąd wieszaniu wyłącznie neonów-reklam, łączący oryginalną PRL-owską ideę neonu jako drogowskazu, miejskiej nawigacji i elementu porządkowania przestrzeni z ideą ulepszania jakości współczesnych miast poprzez sztukę i artystyczne instalacje. 

Pomysł chyba się spodobał. Przyszło ponad 450 prac, z których jury (a w nim przedstawiciele muzeum, miasta, ASP, Instytutu Wzornictwa, sponsorów etc.) wybrało 5 finałowych projektów, na które do 15 maja można głosować na Facebooku Neon Muzeum. I najważniejsze - neon, który wygra głosowanie, zostanie ZREALIZOWANY I ZAWIESZONY. Skoro jest szansa, żeby miasto na stałe dostało kolejny fajny symbol, warto wziąć sprawę w swoje ręce i upewnić się, że nie będzie to jakaś fatalna kolorowa kula (o tym poniżej). Stąd mój subiektywny przegląd finałowych prac. Przeczytajcie, przetrawcie i zagłosujcie. Nie zostawiajmy wyników przypadkowi.

1. Warszawskie słoiki. Autorzy: Designlab - Magdalena Czapiewska, Karol MurlakBez ogródek - mój faworyt. Przy okazji projekt budzący najwięcej kontrowersji. W komentarzach pod głosowaniem ludzie pytają i oburzają się: "Jak takie coś może być symbolem Warszawy?", "Obcokrajowcy nic nie zrozumieją!", "Przecież to obraża przyjezdnych!". To wyjaśnijmy kilka kwestii. Po pierwsze - to nie ma być neon SYMBOLIZUJĄCY WARSZAWĘ (wszystkie wersje warszawskiej Syrenki, Pałacu Kultury i samochodu Warszawa etc. odpadły w pierwszej kolejności i nie miały szans na wejście do finału. I słusznie - po co po raz kolejny odkrywać symbole, które już mamy) tylko NEON DLA WARSZAWY. I ten projekt doskonale dotyka tego, czym Warszawa jest dzisiaj - miastem napędzanym niepisanym konfliktem i fascynacją między rodowitymi warszawiakami a przyjezdnymi "słoikami". Symbol "Słoików" nie ma w sobie nic obraźliwego - przeciwnie, to inteligentne, a jednocześnie bardzo proste nawiązanie do prawdziwego oblicza dzisiejszej Warszawy. Rodzaj hołdu albo mrugnięcia okiem (jak kto woli) w kierunku tych, którzy w Warszawie się nie urodzili a tworzą siłę tego miejsca. Po drugie - wreszcie coś symbolicznego, coś co zmusza do opowiedzenia kawałka wspólczesnej historii a nie jest tylko pustym wizualnym gestem. Kontekst się liczy, kontekst! I po trzecie - to naprawdę udany graficzny projekt - w dziwny sposób nowoczesny a jednocześnie nawiązujący do najlepszych tradycji estetyki PRL-owskiego projektowania neonów. 

Naprawdę Warszawa zasługuje na coś tak inteligentnego, masowego i aktualnego zarazem. Ja już zagłosowałem. W tej chwili "Słoiki" mają ponad 600 głosów i niewiele brakuje im do pierwszego miejsca.

2. +48 22 - grupa projektowa LINIAPROSTA - Krzysztof Lewandowski, Piotr NowocieńGdyby nie słoiki, nie miałbym wątpliwości, bo to także świetny projekt. Ma wielką zaletę - jest hiperwarszawski w skromny, nienachalny sposób. Bardzo inteligentne. Aż dziwne, że nigdy nic podobnego na ulicach Warszawy jeszcze się nie pojawiło. I zwróćcie uwagę na miejsce - ściana nad drzwiami bardzo miastotwórczego i prowarszawskiego lokalu Państwomiasto Grześka Lewandowskiego - idealny strzał. Czcionka - także znakomita. Dlaczego zatem nie zagłosowałem na ten projekt? Bo jestem przekonany, że ma szanse powstać bez zwycięstwa w tym konkursie. Jest uroczy, nieduży, mało kłopotliwy i mam dziwne przeczucie, że Państwomiasto dobrze się nim w razie porażki zaopiekuje. I trzymam za to kciuki, bo ten neon zdecydowanie powinien zaświecić.

3. Miło Cię widzieć - Mariusz LewczykTrzeci z udanych projektów. Największy, najbardziej spektakularny, prawdopodobnie najbardziej masowy. Jednak równocześnie zaledwie sympatyczny, poprawny i z gatunku tych, które mogłyby zawisnąć zawsze i wszędzie. Ma jedną sporą wadę - autor zaproponował umieszczenie go na przęsłach mostu Poniatowskiego, co w założeniu jest moim zdaniem skazane na porażkę. Most Poniatowskiego jest najbardziej ozdobnym ze wszystkich mostów Warszawy. Szczególnie w nocy wygląda naprawdę imponująco i żadna dodatkowa biżuteria nie jest mu potrzebna. Co nie znaczy, że kierunek Wisła jest zły - wręcz przeciwnie. Wyborażam sobie, że tysiące warszawiaków łatwo zakochałoby się w takim neonie, który witałby/żegnałby tych jadących z Centrum na Pragę i na odwrót. Skoro jednak nie Poniatowski to co? Zostawiłbym w spokoju mostu i pomyślał nad umieszczeniem napisu po prostu na praskim brzegu Wisły, na wysokości przyszłych wyremontowanych bulwarów nadrzecznych po śródmiejskiej stronie. Widok z praskiego brzegu Wisły jest imponujący - Starówka, wieżowce - jest na co popatrzeć. Widok z zachodniegu brzegu Wisły (szczególnie wieczorem) jest żaden - haszcze urozmaicone od niedawna bryłą Stadionu Narodowego. Neon MIŁO CIĘ WIDZIEĆ mógłby być dla spędzających letnie wieczory nad Wisłą fajną atrakcją.

4. Wirujący bączek - Paulina KarwowskaI na tym skończyły się ciekawe projekty. Teraz dwa, których pojawienia się w finałowej piątce nie rozumiem. I o ile wirujący bączek ma jeszcze jakieś walory wizualne, mógłby na jakimś placyku albo w parku wyglądać zabawnie, to poniższa kolorowa kula, to jakiś horror. Wróćmy jednak do bączka - dlaczego nie on? Bo nic nie znaczy, tonie w paplaninie infantylnych opisów o "dawaniu się ponieść szaleństwu". Nie nabierajmy się na takie banały. Warszawa bez bączka nic nie straci, a z nim nic nie zyska. Nawet dzieci się nie pobawią bo rurkę stłuką. Same wady.

5. Sieć powiązań - Paweł ŻołyńskiHorror. Nie życzyłbym tego nawet Radomiowi*.

Wybierajcie swojego faworyta, głosujcie, dyskutujcie. Każdy projekt z pierwszej opisanej trójki nie przyniesie Warszawie wstydu. A jeśli chcecie zobaczyć, czy jury naprawdę nie mogło wybrać do finałowej piątki nic lepszego niż kolorowa kula, przyjdźcie do Neon Muzeum w Soho Factory w Noc Muzeów 18 maja - będzie wystawa wszystkich zgłoszonych prac. Jest wśród nich co najmniej jedna, bardzo warszawska, którą na pewno warto zobaczyć (jeśli uda się zdobyć zdjęcie specjalnie dla Was, wrzucę je w tym wpisie).

[AKTUALIZACJA] Udało się zdobyć projekt neonu, o którym pisałem wyżej. Autorzy to ponownie Liniaprosta. Tytułu chyba nie muszę podawać. Ani powodów, dla których ta praca nie trafiła do finału i raczej nigdy nie zawiśnie. A szkoda. Świetny pomysł.

* Oczywiście przesadzam, ale powiedzmy sobie jasno - tak jak Radom nie jest dynamiczną metropolią, tak ten projekt nie ma w sobie nic, co przemawiałoby za oddaniem na niego głosu. Serio - nie ta liga.
środa, 08 maja 2013, strembol
Lubisz art.bloxa? Polub go na Facebooku

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Daga, *.dynamic.chello.pl
2013/05/09 07:15:31
Nie ma jakiegoś innego linka do głosowania? Bo ten nie działa. Albo jest pusta biała strona, albo komunikat

Strona internetowa jest niedostępna
Przeglądarka Google Chrome nie może wczytać strony internetowej, ponieważ oczekiwanie na odpowiedź serwera app.socialde.sk trwa zbyt długo. Witryna może być wyłączona lub mogły wystąpić problemy z połączeniem internetowym.
Oto kilka propozycji:
Ponownie załaduj tę stronę internetową później.
Sprawdź połączenie internetowe. Ponownie uruchom wszelkie używane routery, modemy i inne urządzenia sieciowe.
Dodaj przeglądarkę Google Chrome jako dozwolony program w ustawieniach zapory sieciowej lub oprogramowania antywirusowego. Jeśli przeglądarka jest już takim programem, usuń ją z listy dozwolonych programów, a następnie dodaj ponownie.
Jeśli korzystasz z serwera proxy, sprawdź jego ustawienia lub skontaktuj się z administratorem sieci, aby upewnić się, że serwer proxy działa. Jeśli uważasz, że nie musisz używać takiego serwera, dostosuj ustawienia serwerów proxy: Wybierz menu Chrome > Ustawienia > Pokaż ustawienia zaawansowane... > Zmień ustawienia serwera proxy > Ustawienia sieci LAN i usuń zaznaczenie opcji Użyj serwera proxy dla sieci LAN.
Błąd 118 (net::ERR_CONNECTION_TIMED_OUT): Przekroczono limit czasu operacji.
-
2013/05/09 09:11:34
Hej, sprawdzałem przed chwilą i głosowanie działa w porządku. Spróbuj może jeszcze raz. Pozdrawiam
-
Gość: neonleon, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/05/09 10:22:54
"3" - pomysł dobry, zdjęcie koszmar, oszpecenie - przysłonięcie ciekawej architektury świetlnymi literami przestrzennymi, które mają charakter kasetonu, nie neonu.
-
2014/07/09 08:57:15
Neony to dla mnie takie "malowanie światłem". Tyle, że statyczne. Czy znasz prace, które robi Ukrainka Tetiana Galitsyna? Ona właśnie maluje światłem, piaskiem. Ma swoją stronę: www.galitsyna-show.com Jest taka sobie, jeśli chodzi o wykonanie, ale jest na niej dużo filmików. Teraz jest w Polsce i jeździ ze swoimi show.
-
Gość: Krystian, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/04/09 11:15:09
Ciekawy neon, mógłby być:D Ciekawe czy mieszkańcy by to przyjęli.
________
Raf-Mix
-
2018/04/17 08:46:43
Jak dla mnie bardzo fajnie się prezentuje. Jestem jednak ciekaw jak bardzo będzie przyciągał uwagę w realu. Pozdrawiam ;)
___________
AmeliaWedding
-
Gość: ania, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2018/04/20 13:23:23
Super to wygląda:D Ciekawe kiedy takie coś powstanie u nas:)
___________
Sowelo Meble
-
2018/10/29 13:15:22
Neony to dla mnie takie malowanie światłem. Tyle, że statyczne. I taka forma teraz jest najpopularniejsza, jak dla mnie neon jest genialny i bardzo pasuje do tematyki oraz ludzi w mieście.
-
2018/11/20 12:42:26
Kula wg mnie prezentowała się najlepiej, nie rozumiem czemu wygrał słoik. To bez sensu i zupełnie bez podstaw. Nie śmieszny żart, bez grama ciekawości.
-
2018/12/17 09:01:54
Pomysł dobry, zdjęcie koszmar, oszpecenie - przysłonięcie ciekawej architektury świetlnymi literami przestrzennymi, które mają charakter kasetonu, nie neonu. Coś nie pykło.