Dobra i zła sztuka współczesna

Blog > Komentarze do wpisu
Mind the gap w Tate Modern
Notka o wystawie Sasnala czeka na ukończenie, a tymczasem kilka słów i kilka zdjęć z krótkiego wyjazdu Artbloxa do Londynu. A jeśli Londyn to oczywiście Tate Modern - galeria sztuki współczesnej stworzona w gigantycznej starej elektrowni. Czegokolwiek o TM nie słyszeliście, będziecie pod wrażeniem. Wygląda spekatkularnie, futurystycznie i dominująco. Szczególnie z pieszego mostu przerzuconego przez Tamizę.


Jeśli znajdziecie się w TM z najbliższych dniach, bedziecie mogli zobaczyć dwie wystawy czasowe - "The world as a stage" (z pracami Althamera i Bodzianowskiego) i monografię Louise Bourgeois, którą zapowiada gigantyczny odlany z brązu pająk, stojący na placu przed galerią. Imponujący.
W minionym tygodniu Tate otrzymała 50 mln funtów na dobudowanie do istniejącego gmachu futurystycznego skrzydła. Dlaczego? Bo w środku nie ma wcale tak dużo przestrzeni do wystawiania sztuki, jak mogłoby się wydawać patrząc z zewnątrz. Większą część budynku zajmuje monumentalna hala turbin, która budzi skojarzenia ze świątynią. Świątynią sztuki.Co kilka miesięcy Tate "oddaje" halę turbin innemu artyście, który przygotowuje specjalny projekt do zrealizowania w tym konkretnym miejscu. Obecnie mozna ogladać jeszcze głośną pracę Doris Salcedo. Głośną, bo kilka tygodni temu niemal wszystkie gazety w Wielkiej Brytanii opisywały wypadki, do którego dochodziło w Tate Modern - ludzie wpadali w ciagnącą się przez kilkadziesiąt metrów wyrwę w posadzce. To właśnie ta wyrwa jest najnowszym dziełem Doris Salcedo.


Mind the gap.
poniedziałek, 10 grudnia 2007, strembol
Lubisz art.bloxa? Polub go na Facebooku

Polecane wpisy

  • Banksy wśród "100 najbardziej wpływowych ludzi świata"

    Nie Damien Hirst, nie Jeff Koons i nie Charles Saatchi ale Banksy, jako jedyny przedstawiciel świata sztuk wizualnych, znalazł się na liście "100 najbardzi

  • Obama według Sheparda Faireya

    W poprzednich notkach o Obama-arcie pisałem o Robercie Indianie, Ronie Englishu i Peterze Fussie, ale to nie ich prace będą się za 50 lat kojarzyły z historyczn

  • Flaga na okładce ''Die Welt''

    Trochę mnie nie było, a w międzyczasie Barack Obama został prezydentem USA . Jak zwykle po takim wydarzeniu warto porównać okładki najważniejszych gazet , bo ni

Komentarze
2007/12/10 19:44:50
Nie w temacie, ale pani, ktora w londynskim metrze wypowiada te wlasnie slowa, zostala niedawno zwolniona za krytyke "tuby".
A Tate rules. Jak na razie tylko MoMA zrobila na mnie wieksze wrazenie.
-
Gość: , 62.49.215.*
2007/12/11 10:43:05
warto dodac ze 50 minionow o ktorym pan wspomnial to tylko czesc budzetu rozbudowy Tate ktora ma zwiekszyc powierzchnie wystawiennicze o ok 60%. caly budzet wynosi w tej chwili ok 250milionow funtow. pisze o tym bo imponuje mi ile pieniedzy przeznacza sie w angli na rozwoj i propagowanie sztuki wspolczesnej. pozdrawiam
-
Gość: sumo, *.spray.net.pl
2007/12/11 11:53:57
250mln dla galerii propagującej dziurawienie podłogi? Coś czuje że ta dziura była inspirowana opowieściami, licznych napływowych polaków, o legendarnych polskich wyrwach w drogach ;)
-
2007/12/11 16:22:31
hihi, moze to jakis sezon na dziury w ziemi? now trend artystyczny, dziuryzm?
nymag.com/arts/art/reviews/41266/
-
2007/12/13 11:04:50
Musze polecic wizytę w Tate mojej przyjaciółce, która własnie bawi w Anglii i ma silną arachnofobię. Albo sie kobita wyleczy ze strachu przed pająkami albo trupnie tam padem.
-
Gość: wawrzyniec, *.bethere.co.uk
2007/12/13 22:18:53
Praca Selcado,moim zdaniem switna,spektakularna.
Sadze,iż taká prace,w takiej skali,jest w stanie zrealizowac
tylko kilka galerii czy muzeów na swiecie.
Najwyzsza liga
Czekam,az takie prace zaczná się pojawiac w Polsce,
Pomysłów jak wiemy nie brakuje...
czego brakuje,wiemy.
Może MSN,cos zmieni.

,,The World as a stage” poniżej oczekiwan,
Gdyby ktos był i się wahal,to polecam
zamiast tej wystawy, ,,the Painting of Modern Life”
W The Hayward Gallery,dwie stacje metra dalej,
a w jakości dystans kolosalny.

-
2007/12/14 11:12:12
Hmm nie za duzo czasu bylo na zobaczenie wszystkiego, co ? Tate jest sporym budynkiem z wieloma pietrami.
Fakt ebdzie wieksze, bo od tylu powtsanie szklany domek wyzszy niz obecny budynek.

Dziura w ziemi nie byla slynna bo ludzie w nia wpadali ba nie wpadali zbyt czesto, jak ktos wpadl to jego problem. Istota instalacji jest pekniecie spoleczne, chyba dostales ulotke na ktorej bylo rzeczowo wyjasnione czymjest slowo tytulowe Sibboleth i wiesz jakim podzielonym miastem jest Londyn. Jest to cholernie prosta instalacja o szalenie skomplikowanej konotacji.
-
2007/12/31 23:06:21
Hmm... To jest ten pająk z Bilbao?